Senátor

Znovuzvolený senátor za obvod Plzeň - město

Senátor

Lumír Aschenbrenner (* 23. 6. 1960) je český politik a senátor za obvod č. 9 Plzeň-město. Senátor Lumír Aschenbrenner byl zvolený v roce 2014 v obvodu Plzeň - město za ODS, starosta městské části Plzeň 2-Slovany (od roku 1998). V senátních volbách 2020 obhájil mandát, když ve druhém porazil Daniela Kůse.

Úspěšná obhajoba mandátu ve volbách do Senátu PCŘ 2020

Ve volbách do Senátu PČR v roce 2020 obhajoval mandát v obvodu č. 9 – Plzeň-město jako kandidát ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ADS a Monarchistů.cz s podporou Svobodných. V prvním kole získal 34,93 % hlasů, a postoupil tak z 1. místa do druhého kola, v němž porazil kandidáta Pirátů Daniela Kůse poměrem hlasů 59,33 % : 40,66 %, a zůstal tak senátorem.

Práce v Senátu

Mandát 10.10.2020 - 10.10.2026

Důvěra voličů pokračuje

Na oficiálních stránkách Senátu Parlamentu ČR, můžete najít jeho profil v sekci Senátoři, kde naleznete informace o politické kariéře, členství v senátních výborech, legislativní oblasti a další.

  • místopředseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu
  • člen Senátorského klubu ODS a TOP 09

Pokud hledáte informace o činnosti v rámci města Plzně, doporučuji navštívit stránku Starosta.

Před šesti lety to začalo

Proč jsem v Senátu

Před šesti lety jsem byl v obvodu Plzeň-město zvolen senátorem Parlamentu České republiky. Tehdy jsem učinil některé sliby, a protože v říjnu budu svůj mandát v Senátu obhajovat, je čas na skládání účtů.

V Senátu jsem v době svého mandátu podal pozměňovací návrhy či aktivně podpořil změny zákonů, které se bezprostředně dotýkaly života občanů Plzně. Jednalo o snižování daní, podporu živnostníků a malých firem, zavedení jednoduchého elektronického daňového přiznání, urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, či zrušení nadbytečného zákona o omezení prodejní doby v obchodech.

Podpořil jsem v posledních měsících i smysluplné návrhy, které v době pandemie koronaviru pomáhaly občanům i firmám.

Pokud budu opět zvolen senátorem, budu dál bojovat za specifické zájmy Plzně na celostátní úrovni, například prosazováním spravedlivého rozdělení příjmů z veřejných rozpočtů.

Trvale hájím zájmy živnostníků a malých i středních firem.

Velmi důležitá je podpora rodin.

Budu navrhovat vyšší investice do projektů sloužících mladé generaci.
Zasadím se o to, aby stát lépe pečoval o seniory.

Budu vyžadovat jasné postoje politické reprezentace při hájení zásad svobody, demokracie a suverenity jak v České republice, tak v zahraničí.

Koalici pro Plzeň tvoří ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Koruna Česká, Agrární demokratická strana a podporují jí Strana soukromníků ČR, Svobodní a Klub angažovaných nestraníků.